Nejen odborníci, ale i samotné ženy varují: Nečekejte s dítětem ani jen do 30-tky

Neotálejte s těhotenstvím ani jen do 30-tky, jinak budete mít problémy s plodností! Takové varování přichází stále více už i od samotných žen, které mají za sebou těžké příběhy plné trápení s neplodností, potraty a konečným neúspěchem …

Odborníci v tom mají jasno – svět čelí časované bombě, protože na svět přichází stále méně dětí. Přesto, a vlastně i právě proto, že ženy dnes odkládají mateřství na stále pozdější dobu se zvedají vlny kritiky a doporučení ze stran odborníků.

Po třicítce čelí každá žena poklesu šance na otěhotnění a může se stát, že zůstane bezdětná. Jejich výzva je jednoznačná:

„Nečekejte do třicítky“!


Příběhy žen, které bolí: A najednou je pozdě …

Mladé ženy podle odborníků často ignorují základní biologické fakta o plodnosti, a sice to, že nejplodnější jsme ve věku mezi 20 až 30 lety. Jedno z takových ambiciózních mladých žen je i Júlia:

„Dítě před třicítkou? Nebyl čas! Do věku 36 let jsem byla tak zaneprázdněná kariérou, že jsem na dítě ani nepomyslela, navíc jsem neměla ani čas na hledání stabilního partnera.

Když jsem ho našla, přesto, že jsme oba zdraví, s otěhotněním jsme již měli velké problémy.

Celkově se nám za šest let podařilo otěhotnět pětkrát. Jenže čtyřikrát jsem potratila a konečně jedno zdravé dítě se nám podařilo zplodit ai vynosit až po třech kolech umělého oplodnění.

Bylo to utrpení a kdybych mohla vrátit čas, jinak bych si zařídila svůj život. “
Odbornice na plodnost: Neodkládejte mateřství ani jen do 30-tky!

Mnohé z žen, které upřednostní kariéru, případně z jiných důvodů odkládají (samozřejmě, nejednou i velmi důležitých – jako je stabilní partner, zázemí a podobně) mateřství pak musí řešit otěhotnění umělým oplodněním, které je nákladné a ne vždy přináší úspěch.

Jedna z nejlepších britských odborníků na plodnost profesorka Geeta Nargund velmi ostře vyzvala ženy, aby neodkládali mateřství po třicítce, zda čtyřicítce, protože to souvisí jen a jen s rostoucími náklady na umělé oplodnění a rizikem toho, že žádné potomstvo mít nebudou.


Nejednou zůstávají jen oči pro pláč

Podle názoru této specialistky by měly být již teenageři na školách vzdělávání o tom, jak nebezpečné může být odkládání rodičovství.

Tvrdí, že moderní společnost čelí časované bombě – rodí se stále méně dětí ai ty většinou nepřirozeně.

V dopise pro The Mail on Sundeay píše: „Byla jsem velmi často svědkem toho, jaký šok a bolest na tvářích žen vyvolala informace, že už je v jejich případě pozdě na to, aby si založili rodinu.“

Mnoho žen zůstává deprimovaných a zklamaných z toho, že je nikdo nevaroval.
Tak ale kdy je optimální věk po každé stránce?

Podle odbornice by se v ideálním případě měla žena snažit o dítě ve věku kolem 30 let, ne později. Tehdy obvykle už má i vybudovanou kariéru, sociální zázemí a stabilního partnera, tak by to mohl být ideální čas i z jiného pohledu.

Po třicítce totiž plodnost velmi výrazně klesá. Nejedna žena má po tomto období zkušenosti s umělým oplodněním, bohužel, ani ty nebývají často úspěšné.

Vyrovnat se s neplodností může být velmi kruté. Samozřejmě, většinou je zapotřebí podstatně více cyklů léčby, což je i velmi nákladné.


Co způsobuje neplodnost?

Častým problémem žen nad 35 let je kvalita vajíček, ale neplodnost může být způsobena i špatným prokrvením vaječníků a dělohy, endometriózou a řadou dalších problémů.

Aktuálně má problémy s početím každý šestý pár a porodnost ve vyspělých zemích prudce klesá. Vinu na to má jistě i trend odkládání mateřství a upřednostňování volnějšího životního stylu.

Proto je důležité vedle sexuální výchově už i děti na školách učit o plodnosti a schopnostech ženských těl.


Obviňují feministické spolky a názory

Mnozí odborníci kladou vinu za prudce klesající porodnost i různým feministickým organizacím a společnostem, které podporují ženy v tom, aby se věnovali kariéře během celého nejplodnějšího období a také bagatelizují potřebu mít stabilního partnera.

Roste také počet žen které se rozhodnou mít dítě samy – na oplodnění použijí spermie z banky a dítě vychovávají bez otce. To však také může mít negativní vliv na rodící se generaci.